Yabancı Uyruklu Kişilerle Yapılan Evliliklerde Boşanma hakkında hukuki bilgi paylaşımı

Yabancı Uyruklu Kişilerle Yapılan Evliliklerde Boşanma

Yabancı unsurlu evliliklerde boşanmada hangi ülkenin hukukunun uygulanacağı çeşitli durumlara göre değişir. Yurtdışında açılmış bir dava varsa, burada tekrar dava açılması sorunlara neden olabilir. Yurtdışında verilmiş boşanma kararlarının burada uygulanabilmesi için tanınması ve tenfizi gerekir.

Devamını Oku
Yalan Haber Ve Gerçeği Yansıtmayan Sosyal Medya Yorumlarına Karşı Neler Yapılabileceğine dair bilgi paylaşımı

Yalan Haber Ve Gerçeği Yansıtmayan Sosyal Medya Yorumlarına Karşı Ne Yapılabilir

Şahsınızın ya da şirketinizin itibarını kötüleştirmeyi amaçlayan, düşünceyi ifade özgürlüğü kapsamında kalmayan asılsız haber ve gerçeği yansıtmayan sosyal medya yorumlarına karşı hukuken yapılabilecek şeyler vardır.

Devamını Oku
İş Sözleşmesini Haklı Nedenle Feshedebilmenin Süresi hakkında hukuki bilgi

İş Sözleşmesini Haklı Nedenle Feshedebilmenin Süresi Var Mıdır

iş sözleşmesinin haklı nedenle feshi kanunda “ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller” olarak düzenlenen hallere dayanarak yapılmışsa, öğrenmeden itibaren 6 iş günü ve her halükarda 1 yıl içinde fesih hakkı kullanılmalıdır. Ancak istisnalar mevcuttur.

Devamını Oku
İnşaatın Kusurlu Teslimi durumunda haklara dair hukuki bilgi paylaşımı.

İnşaatın Kusurlu Teslimi

İnşaat müteahhit tarafından ayıplı şekilde teslim edilirse, iş sahibi müteahhide ödeme ya da bağımsız bölüm devri yapmaktan kaçınabilir, eksiklerin giderilmesini veya ayıpların düzeltilmesini isteyebilir, şartları varsa sözleşmeden dönebilir veya tazminat isteyebilir.

Devamını Oku
Hesaptan rıza dışı para çekilmesi hakkında güncel Yargıtay görüşü

Rızası Olmadan Hesabından Para Çekilen Kişi Bankanın Sorumluluğuna Gidebilecek

Yargıtay ; "Bankaların hesaptan para çekilmesi gibi müşterinin rızası dışında yapılan işlemlerde hiçbir kusuru olmasa bile sorumluluğu bulunmaktadır." diyerek son noktayı koymuştur.

Devamını Oku
Ağaç Evlerin ve Tiny Houseların Hukuki Durumu hakkında bilgi paylaşımı

Ağaç Evlerin ve Tiny Houseların Hukuki Durumu

Ağaç evler ve tiny houselar taşınmaz statüsünde midir? Tiny house alacaklar veya işletecekler hukuki olarak nelere dikkat etmeli? Bir tiny house ya da ağaç ev ikametgah olarak gösterilebilir mi?

Devamını Oku
Çocuğun, velayet hakkına sahip annenin soyadını alması hakkında hukuki bilgi paylaşımı

Çocuğun, Velayet Hakkına Sahip Annenin Soyadını Alması

Boşanmış çiftlerde çocuğun velayeti sadece annedeyse, çocuk annenin soyadını alabilir. Ancak evlilik birliği devam ederken bu mümkün değildir. Evlilik dışı doğan çocukların soyadı, babanın kendisini tanımış olup olmadığına göre değişir.

Devamını Oku
Abonelikler İle İlgili Sorunlar hakkında hukuki bilgi paylaşımı

Abonelikler İle İlgili Sorunlar

Abonelik sorunlarında kanun çoğu zaman tüketiciden yanadır. Bazı davalar süresince geçici abonelik talep edebilirsiniz. Ancak taahhüt verdiyseniz cayma bedeli ödemek zorunda kalabilirsiniz. Taşındığınız yerdeki aboneliğinizi kapatmayı unuttuysanız yüksek faturalarla sorumlu tutulabilirsiniz.

Devamını Oku
Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru Sınırı hakkında son değişenlere dair hukuki bilgi paylaşımı.

Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru Sınırı Değişti

Tüketici hakem heyetleri, satıcı veya bir hizmeti sunan ile tüketiciler arasındaki sorunlar için en pratik çözüm merciidir. Tüketici hakem heyetine başvuru yapabilmek, başka deyişle tüketici mahkemesinde dava açabilmek parasal sınıra tabidir. Bu parasal sınır 1 Ekim 2022'de değişmiştir.

Devamını Oku
Nafakanın ödenmemesi durumunda ne yapılabileceği hakkında hukuki bilgi paylaşımı.

Nafaka Ödemeyene Ne Yapılabilir?

Nafaka ödemeyene ne yapılabilir? Ödemeyen nafaka yükümlüsünden alacağın icra yoluyla tahsil edilmesi, ayrıca da 3 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması için dava açılması mümkün. Ceza davası açıldıktan sonra ödeme yapılırsa dava düşer mi? Hapse girilir mi? Yazımızda.

Devamını Oku
1 / 6 Toplam Sayfa: 56