İş Sözleşmesini Haklı Nedenle Feshedebilmenin Süresi hakkında hukuki bilgi

İş Sözleşmesini Haklı Nedenle Feshedebilmenin Süresi Var Mıdır

iş sözleşmesinin haklı nedenle feshi kanunda “ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller” olarak düzenlenen hallere dayanarak yapılmışsa, öğrenmeden itibaren 6 iş günü ve her halükarda 1 yıl içinde fesih hakkı kullanılmalıdır. Ancak istisnalar mevcuttur.

Devam Et
İnşaatın Kusurlu Teslimi durumunda haklara dair hukuki bilgi paylaşımı.

İnşaatın Kusurlu Teslimi

İnşaat müteahhit tarafından ayıplı şekilde teslim edilirse, iş sahibi müteahhide ödeme ya da bağımsız bölüm devri yapmaktan kaçınabilir, eksiklerin giderilmesini veya ayıpların düzeltilmesini isteyebilir, şartları varsa sözleşmeden dönebilir veya tazminat isteyebilir.

Devam Et
Hesaptan rıza dışı para çekilmesi hakkında güncel Yargıtay görüşü

Rızası Olmadan Hesabından Para Çekilen Kişi Bankanın Sorumluluğuna Gidebilecek

Yargıtay ; "Bankaların hesaptan para çekilmesi gibi müşterinin rızası dışında yapılan işlemlerde hiçbir kusuru olmasa bile sorumluluğu bulunmaktadır." diyerek son noktayı koymuştur.

Devam Et
Ağaç Evlerin ve Tiny Houseların Hukuki Durumu hakkında bilgi paylaşımı

Ağaç Evlerin ve Tiny Houseların Hukuki Durumu

Ağaç evler ve tiny houselar taşınmaz statüsünde midir? Tiny house alacaklar veya işletecekler hukuki olarak nelere dikkat etmeli? Bir tiny house ya da ağaç ev ikametgah olarak gösterilebilir mi?

Devam Et
Çocuğun, velayet hakkına sahip annenin soyadını alması hakkında hukuki bilgi paylaşımı

Çocuğun, Velayet Hakkına Sahip Annenin Soyadını Alması

Boşanmış çiftlerde çocuğun velayeti sadece annedeyse, çocuk annenin soyadını alabilir. Ancak evlilik birliği devam ederken bu mümkün değildir. Evlilik dışı doğan çocukların soyadı, babanın kendisini tanımış olup olmadığına göre değişir.

Devam Et
Abonelikler İle İlgili Sorunlar hakkında hukuki bilgi paylaşımı

Abonelikler İle İlgili Sorunlar

Abonelik sorunlarında kanun çoğu zaman tüketiciden yanadır. Bazı davalar süresince geçici abonelik talep edebilirsiniz. Ancak taahhüt verdiyseniz cayma bedeli ödemek zorunda kalabilirsiniz. Taşındığınız yerdeki aboneliğinizi kapatmayı unuttuysanız yüksek faturalarla sorumlu tutulabilirsiniz.

Devam Et
Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru Sınırı hakkında son değişenlere dair hukuki bilgi paylaşımı.

Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru Sınırı Değişti

Tüketici hakem heyetleri, satıcı veya bir hizmeti sunan ile tüketiciler arasındaki sorunlar için en pratik çözüm merciidir. Tüketici hakem heyetine başvuru yapabilmek, başka deyişle tüketici mahkemesinde dava açabilmek parasal sınıra tabidir. Bu parasal sınır 1 Ekim 2022'de değişmiştir.

Devam Et
Nafakanın ödenmemesi durumunda ne yapılabileceği hakkında hukuki bilgi paylaşımı.

Nafaka Ödemeyene Ne Yapılabilir?

Nafaka ödemeyene ne yapılabilir? Ödemeyen nafaka yükümlüsünden alacağın icra yoluyla tahsil edilmesi, ayrıca da 3 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması için dava açılması mümkün. Ceza davası açıldıktan sonra ödeme yapılırsa dava düşer mi? Hapse girilir mi? Yazımızda.

Devam Et
İnançlı işlemin ne olduğu hakkında bilgi paylaşımı. Taşınmazı Tapuda Geçici Olarak Başkası Adına Tescil Ettirdim, Geri Devretmiyor sorununun çözümünü inceledik.

Taşınmazı Tapuda Geçici Olarak Başkası Adına Tescil Ettirdim, Geri Devretmiyor

Bir taşınmazı tapuda geçici olarak başkası adına tescil ettirdiniz, size geri devretmeye söz vermişti ancak geri devretmiyor. Buna hukukta "inançlı işlem" denir. İnançlı işlemin birçok sebebi olabilir. Bir tapunun geri verilmek üzere devredildiği nasıl ispatlanır?

Devam Et
Karaborsadan Bilet Satışının Hukuki Durumu hakkında hukuki bilgi paylaşımı

Karaborsadan Bilet Satışının Hukuki Durumu

Karaborsadan bilet satmak, karaborsadan bilet satın almak, sahte bilet ya da elektronik kart üretimi, gerçek bilet ya da kartı başkasına kullandırmak (usülsüz kullanım) suçtur. Para ve hapis cezaları var. Dolandırılmak da cabası...

Devam Et
1 / 6 Toplam Kayıt: 54